Cracow(PL) – Brzesko(PL) – Bochnia(SK) – Wieliczka(PL) – Cracow(PL)

Distance: – 118km
Time: – 1h 40m

Rynek motocyklowy w Polsce ruszył pełną parą. Coraz więcej motocykli spotyka się na co dzień, na drodze, a także coraz więcej zorganizowanych grup jeździ razem, zwiedzając kraj. Podróż w grupie jest zauważalna i dużo bezpieczniejsza.

Jazda w grupie motocyklowej to nie lada frajda i możliwość poznania nie tylko ciekawych miejsc, ale przede wszystkim ludzi. Jednak dla osób rozpoczynających dopiero przygodę w jeździe grupowej poleca się krótkie trasy, podczas których można przećwiczyć jazdę na zakładkę i porozumiewanie się za pomocą gestów.

W Małopolsce na krótką jazdę, ale z możliwością zobaczenia ciekawych miejsc warto wybrać się z Krakowa do Wieliczki, Bochni czy Brzeska i z powrotem do miasta startowego.

Dzięki mało wymagającej trasie można przećwiczyć jazdę w szyku oraz skuteczne pokonywanie przeszkód takich jak ronda, sygnalizacja świetlna i skrzyżowania. Dodatkowo można zobaczyć ciekawe miejsca.

Podczas zbiórki zorganizowanej w wyznaczonym miejscu w Krakowie przekazane zostaną instrukcje i zasady obowiązujące podczas trasy. Każdy jednak powinien znać swoje miejsce w grupie i trzymać się kilku ważnych zasad. Jadąc w grupie na tak zwaną zakładkę, należy pamiętać, że każdą zmianę jazdy należy sygnalizować i mieć na nią zgodę leadera. Dodatkowo nie wolno wyprzedać leadera – to osoba prowadząca grupę i decydująca o postojach, wyprzedzaniu, ustępowaniu miejsca itp. Bardzo ważną zasadę pełni pasterz – to on zamyka grupę i również czuwa nad bezpieczeństwem.

Ruszając na południe od Krakowa, w niedalekiej odległości planowany jest pierwszy postój na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. To jednak z największych atrakcji tego regionu. Zwiedzanie planowane jest na około 2 godziny. Następnie wyruszamy w stronę Bochni, jednak pierwszy postój w Bochni planowany jest na 30 minut odpoczynku i dalszą trasę w stronę Brzeska.

W Brzesku można zobaczyć słynny Browar Okocim, który został założony w 1845 roku przez Jana Ewangelistę Goetza. Dodatkowo neobarokowy kompleks pałacowo-parkowy będzie nie lada gratką dla osób zainteresowanych historią sztuki.

Również miłośnicy historii Polski oraz militariów znajdą coś w kręgu swych zainteresowań: cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej, oraz cmentarz wyznania mojżeszowego. Z Brzeska w dalszą drogę ruszamy w stronę Bochni. Historia miasta jest bardzo ciekawa – sama osada została założona już w 1198 roku, wówczas rycerz Mikora Gryfita podarował bocheńską sól klasztorowi Bożogrobców w Miechowie. Bochnia jest także zaliczana do najstarszych miast w Małopolsce. Także słynna legenda o pierścieniu świętej Kingi związana jest z Bochnią – to właśnie tutaj wykopano jej pierścień w soli i to tutaj jest najstarsza kopalnia soli w Polsce. W Bochni można zobaczyć również jedyny pomnik Kazimierza Wielkiego w Polsce.

W Bochni udajemy się najpierw na obiad, a dopiero później organizujemy zwiedzanie miasta.

Posiłek można zjeść w lokalach Sztygarówka lub Grota – są to restauracje, których wystrój wzorowany jest na kopalniach.
Z Bochni w dalszą drogę udajemy się w stronę Wieliczki, gdzie przewidywany jest krótki postój na rynku w celu nabrania sił. Stamtąd ruszamy w krótką już drogę do miasta startowego Krakowa.

Trasa jest krótka, ponieważ jej przejazd wynosi niecałe 2 godziny, jednak dodając do tego dużą ilość atrakcji turystycznych zajmuje większą część dnia.