Cracow(PL) – Tarnów(PL) – Sandomierz(SK) – Zamek Krzyżtopór(PL) – j. Chancza(PL) – Cracow(PL)
Distance: – 392km
Time: – 5h 53m
Cracow(PL) – Tarnów(PL) – Sandomierz(SK) – Zamek Krzyżtopór(PL) – j. Chancza(PL) – Cracow(PL)
Distance: – 392km
Time: – 5h 53m
Ze zwiększającą się liczbą motocykli na naszych drogach zwiększa się popularność wycieczek przy użyciu jednośladów. Przedstawiamy jedną z ciekawszych tras na terenie małopolski.
O ustalonej porze wszyscy spotykają się w jednym miejscu, gdzie następuje zbiórka i przekazanie podstawowych zasad obowiązujących na trasie. Decydując się na jazdę w grupie, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim grupa jest prowadzona przez leadera i porusza się na zakładkę, zamykana jest przez pasterza – są to dwie osoby odpowiedzialne za grupę i tylko one podejmują istotne decyzje. Nikt nie wyprzedza leadera, a poruszając się w szyku, należy zachować odstęp od poprzedzającej nas maszyny w postaci około 2 sekund.
Wszelkie zmiany w szyku związane z wyprzedzaniem muszą być sygnalizowane – dotyczy to zarówno wyprzedzania, jak i ustępowania miejsca innym pojazdom. Dodatkowo to leader wyznacza przerwy na tankowanie w oparciu o motocykl, o najmniejszym zasięgu.
Ciekawą propozycją wycieczki motocyklami w Małopolsce jest trasa z Krakowa do Tarnowa, Sandomierza, Zamku Krzyżtopór, jeziora Chańcza i z powrotem do Krakowa.
Wyruszamy z Krakowa, poruszając się wedle uzgodnionych wcześniej zasad.
Pierwszy przystanek do Tarnów, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1105 roku. Tarnów zachwyca przede wszystkim wspaniałą zabudową rynku Starego Miasta – zachowany został tam średniowieczny układ urbanistyczny, a kamienice pochodzą z XIX wieku. Najstarszą kamienicą, jaką można zobaczyć w mieście to Dom Mikołajowski pochodzący z 1524 roku.
Dodatkowo można zwiedzić Bitmę, będącą pozostałością po starej synagodze (wokół niej znajdują się odsłonięte fundamenty dawnej świątyni).
W Tarnowie także zlokalizowane jest mauzoleum generała Józefa Bema –brał on udział w powstaniu listopadowym, uczestniczył w Wiośnie Ludów, był dowódcą rewolucji wiedeńskiej.
W dalszą podróż ruszamy do Sandomierza, który leży na przecięciu szlaków turystycznych – cysterskiego, Św. Jakuba, Via Jagiellonica, a także Architektury Drewnianej. W Sandomierzu można podziwiać Bazylikę katedralną Narodzenia NMP, Zespół Klasztorny Ojców Benedyktynów, a także synagogę z domem gminy żydowskiej. Głównymi zabytkami miasta są ciekawe zabudowy pochodzące nawet z XVII wieku.
W Sandomierzu udajemy się również na obiad. Można tutaj wybierać w lokalnych restauracjach, jednak najbardziej polecane są lokale: Kasztelanka, Restauracja Sarmacka czy Ciżemka.
Kolejnym przystankiem po Sandomierzu jest Zamek Krzyżtopór. Jest to nie lada gratka, dla każdego miłośnika średniowiecza. Co ciekawe nigdy nie ukończono jego budowy, do czasów dzisiejszych nie zachowały się plany, dlatego bardzo ciężko odtworzyć jego faktyczny wygląd. Zamek uległ zniszczeniu w 1770 roku przez wojska rosyjskie, kiedy to broniony był przez zwolenników Konfederacji Barskiej.
Z zamku udajemy się na ostatni postój, jakim jest zalew, nazywany też jeziorem Chańcza. Tutaj można zregenerować siły przed wyruszeniem w dalszą podróż. Jezioro powstawało przez blisko dziesięć lat – jego powierzchnia to aż 340 hektarów i mieści w sobie blisko 40 milionów metrów sześciennych wody.
Nad jeziorem można zjeść kolację: świeżą, smaczną rybę czy wykąpać się w jeziorze. Idealne miejsce na odpoczynek po całej podróży.
Stąd ruszymy do końcowego etapu podróży – Krakowa, realizując po drodze postoje ustalone przez leadera.
Przejazd całej trasy wynosi około 6 godzin, dodając do tego liczne postoje i zwiedzanie wycieczka przedłuża się do całego dnia.